Masal tadında tablolar Kasparov’un duvarında - Star Gazetesi

İzmirli ressam Filiz Pelit’in masalımsı tablolarından dünyaca ünlü satranç ustası Garry Kasparov da alarak evinin duvarına astı. Pelit’in resimleri ‘hayali’nin sınırlarını aştı

İZMİR’İN ünlü Sevinç Pastanesi’nin sahiplerinden Metin Pelit’in eşi olan Filiz Pelit 25 yıl boyunca yüzlerce resme imza attı. Eserleri özel kurumlarda, koleksiyonlarda sergileniyor. Dünyaca ünlü satranç ustası Garry Kasparov da İzmir’e geldiği sırada Pelit’in tablolarından alarak Rusya’daki evine asmış. Ressamın tabloları Almanya’da, İsviçre’de, Kıbrıs’ta dünyanın birçok yerinde duvarları süslüyor. 

ESERLER KALICI OLMALI

FİLİZ Pelit anne olmasına karşın resimden asla vazgeçmediğini, çocuklarını uyutup geceyarısı bile olsa resime mutlaka zaman ayırdığını belirterek, ‘Sanatçının amacı yaşama sanatla meydan okumaktır. Ne kadar çok kurumda, evde eseriniz olursa o kadar kalıcı olursunuz. Rusya’da Kasparov’un evinde eserim var. Ünlü usta İzmir’e geldiği sırada tablolarımı aldı. İstanbul’da birçok sanatçının evinde de resimlerim var’ dedi. 

DÜNYAMI KONU EDİYORUM

Resİmlerİne konu olarak genellikle kadınları kullandığını söyleyen Pelit,‘İnsan en iyi bildiğini en güzel yaparmış. Ben de kendi dünyamı konu ediyorum. Tablolarımda ilk önce mitolojinin izlerinin birarada olduğu kadınlar vardı. Daha sonra masala dönüştü. Küçük kız çocukları, düşler girdi işin içine. Belki de geleceğin masalını yapmaya çalışıyorum’ diye konuştu. 

ARDA YAVUZ

Kim Kimdir Turkish Paintings Alaturkart Evvel Zaman Düşleri Culture Inside